Uncategorised

Rekrutacja

Witaj!

Jesteś zainteresowany wstąpieniem do nas?

Zapewne tak skoro tu trafiłeś.

Dla nas ważna jest Twoja chęć uczestnictwa we wspólnych działaniach.

Nie zakładamy, że masz od razu gotowe umundurowanie, wskażemy co i jak trzeba zdobyć. Lepiej stopniowo gromadzić właściwe umundurowanie i wyposażenie zamiast szybko byle co.

Wyszkolenie? w tym też pomożemy – po to jest między innymi okres stażu.

W razie potrzeby wiedzę historyczną i wojskową również można poszerzyć, mamy spis odpowiednich lektur, a w trakcie każdego co miesięcznego spotkania mamy referaty poszerzające naszą wiedzę.

Raz w miesiącu są ćwiczenia, 1 lub 2 dniowe, na naszej bazie. Co miesiąc spotykamy się też w „harcówce” na spotkaniach szkoleniowych.

Twój wiek nie stanowi przeszkody, znajdziesz u nas osoby od 18 do … znacznie bardziej zaawansowanych w latach, ukończenie 18 lat jest jednak znacznym ułatwieniem.

Poniżej parę formalnych informacji, które powinieneś poznać:

  1. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba, która ukończyła 18 lat oraz pragnie realizować cele Stowarzyszenia (w szczególnych przypadkach możliwe jest za zgodą opiekunów odbywanie stażu kandydackiego przed ukończeniem 18 lat).
  2. Kandydat odbywa rozmowę kwalifikacyjną z Zarządem. Po pomyślnym jej zakończeniu, zostajesz dopuszczony do odbycia stażu kandydackiego.
  3. Decyzję o zakończeniu stażu kandydackiego, który trwa nie krócej niż 6mcy i zależy od postępów i Twojej aktywności, następuje w drodze uchwały Zarządu Stowarzyszenia (zostajesz wtedy Członkiem Zwyczajnym Stowarzyszenia).

A jeśli nie zapoznałeś się jeszcze z zawartością strony, to zapraszamy do lektury, istotna jest w szczególności zakładka O nas oraz Statut.

 

Jeżeli Cię to nie zniechęciło, to zapraszamy!

Napisz do nas na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Sekcja Techniczna

To bardzo ważna sekcja dostarczająca nam sprzęt i wyposażenie, nie wszystko da się kupić i nie chodzi tu tylko o cenę po prostu wiele rzeczy nie jest dostępne albo ich jakość jest nieodpowiednia.

Znaczna część posiadanego przez nas sprzętu została wykonana przez nas jak na przykład makiety moździerzy, armata ZIS-3 itp.. Możemy pochwalić się odbudową zabytkowego samochodu Gaz MM, który od ponad 10 lat dzielnie nam służy.

Sekcja Rekonstrukcyjna

Kalina powstała jako grupa rekonstrukcyjna w 2006 roku. Odtwarzamy XX wiek, przed wszystkim Wojsko Polskie na wschodzie (1943-45) i Armię Czerwoną (1939-45).

Współpracujemy z kolegami z Pionier 39 przy tak zwanych inkubatorach historycznych. Idea, zakłada dbanie o maksymalną historyczną wiarygodność w podejściu do tematu rekonstrukcji.

Ostatnio wspólnie zorganizowaliśmy inkubator poświęcony Operacji Barbarossa. Było to unikalne przedsięwzięcie, odbywało się w miejscu i czasie prawdziwych zdarzeń(?). Terenem naszych działań był obszar 20 kilometrów kwadratowych! z lasami, polami i zamieszkałymi miejscowościami. W tym rejonie toczyliśmy całodniowe „walki” z użyciem broni hukowej i akustycznych środków pozoracyjnych. Było to cenne doświadczenie, można było poczuć prawdziwe zmęczenie i niewygody służby.

Bierzemy udział także w tradycyjnych inscenizacjach historycznych jak np. Szturm Berlina (Moskwa 2017), Monte Lenino, Tomaszów Lubelski itp. Współorganizujemy również inscenizacje historyczne nie koniecznie mające charakter bitew jak np. Studzianki 2014 (udział 6 czołgów T-34).

W ramach obchodów rocznicowych związanych z tradycją oręża polskiego wystawiamy warty honorowe, asystę dla sztandarów czy też uczestniczymy w defiladach. Uważamy to za ważny punkt naszej działalności.

Współpracujemy z muzeami, jednostkami wojskowymi i szkołami itp. w zakresie edukacji historycznej wystawiając dioramy i prezentacje broni i umundurowania.

Bierzemy udział w filmach, programach telewizyjnych (między innymi "Było… nie Minęło") i sesjach fotograficznych.

Sekcja Memorialna

 

 

 

„Walcząc o przyszłość narodu, trzeba się oprzeć o jego groby.”

Jerzy Waldorff

 

„Groby żołnierzy są najlepszymi kazaniami o pokoju.”

Albert Schweitzer

W naszym Stowarzyszeniu ideę poznawania historii rozumiemy nie tylko jako zgłębianie wiedzy książkowej (poprzez lekturę wspomnień, biografii, dokumentów epokowych), ale również jako upamiętnienie tych, wobec których II Wojna Światowa postąpiła najokrutniej. Od wielu lat opiekujemy się mogiłami żołnierskimi rozsianymi po całym przyczółku warecko-magnuszewskim – miejscu walk z roku 1939 oraz 1944. Prowadzimy wszelkie prace porządkowe i restauracyjne, aby godnie uczcić miejsca wiecznego spoczynku poległych w tym historycznym miejscu.

W zakresie działań memorialnych współpracujemy z Nadleśnictwem Dobieszyn, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Muzeum Studzianki Pancerne, Fundacją „Było.. nie minęło” Adama Sikorskiego, oraz samorządem lokalnym.

Rokrocznie organizujemy akcję „Światełko dla Żołnierza” w czasie której staramy się upamiętnić wszystkich poległych żołnierzy poprzez zapalenie zniczy – symbolicznych „światełek pamięci”.

W związku z prowadzeniem ewidencji mogił na terenie przyczółka warecko-magnuszewskiego oraz opieką nad grobami zwracamy się z uprzejmą prośbą o zgłaszanie do naszego Stowarzyszenia wszelkich informacji na temat pochówków żołnierskich na tym terenie (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

O nas

Działamy od 2006 roku. Od 2011 jesteśmy stowarzyszeniem. Większość naszych członków pochodzi z okolic Warszawy. Jesteśmy pasjonatami historii i zajmujemy się nią na różne sposoby: tak w obszarze rekonstrukcji historycznej, jak i działalności memorialnej - opiece nad grobami żołnierzy. Mamy podpisane porozumienia o współpracy z Wojskiem Polskim. Prowadzimy szkolenia strzeleckie z bronią historyczną i współczesną. Posiadamy zabytkowe pojazdy i wykorzystujemy je także do szkolenia motorowego. Dysponujemy własną bazą szkoleniową w rejonie Warszawy, wyposażoną między innymi w ziemiankę dla 10 osób i elementy fortyfikacyjne. Umożliwia nam to dbanie o wyszkolenie sekcji rekonstrukcyjnej.

Specjalizujemy się w rekonstrukcji jednostek artylerii Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Zaczynaliśmy od moździerzy, które z powodzeniem nadal używamy. Dysponujemy dwoma zestawami armat ZIS-3 i ciągników do nich.

Statut Stowarzyszenia 

Własność TMHW ©2024 Wszelkie prawa zastrzeżone.